O doménách, IP adresách, DNS a daších službách

Doménový název, tedy to co nazýváme internetovou nebo webovou adresou a píšeme do adresního řádku prohlížeče, je v podstatě jen fráze jejíž jedinečnost máme zajištěnou registací u některého z registrátorů v našich končinách většinou s vazbou na správce národní domény, tedy na správce domény prvního řádu - .cz, který dle našeho výběru za naše doménové jméno vloží koncovku do tvaru nasedomenovejmeno.koncovka, tak vznikne útvar - doména druhého řádu - o kterém spravuje záznam a ručí za jeho světovou originalitu. Nám jako majitelům domény vzniká možnost vytvářet libovolné množství domén třetího řádu, například obligátní www.domjmeno.koncovka , nebo cokoli.domjmeno.koncovka atd., na příkladu naší domény to tedy je:

doména prvního řádu - cz
doména druhého řádu - internetove-sluzby.cz
doména třetího řádu - www.internetove-sluzby.cz - můžeme si vytvořit libovolný počet, třeba info.internetove-sluzby.cz

DNS a směrování

K tomu, aby internetová prezentace a ostatní služby, např. imail, správně fungovaly je třeba kromě vytvoření webových stránek a patřičné konfigurace serveru zajistit překlad jména naší domény ze slovního tvaru na číslo, IP adresu, pomocí které komunikují aktivní prvky internetové sítě jako jsou routery, switche a servery a umožní jednoznačné adresování na server kde je spuštěn software předkládající webovou prezetaci internetovým prohlížečům, nebo zprostředkující poštovní služby pro naše e mailové adresy vyplývající z našeho doménového jména (tvořené podobným způsobem jako doména třetího řádu, tedy neco@domjmeno.cz).

K této asociaci domény s IP adresou a poskytnutí této informace klientům (každému zařízení které Vás v síti hledá) slouží služba DNS - Domain Name System, která pomocí DNS záznamu IP adresu se jménem spáruje a pomocí nameserverů informaci o přidružení poskytuje síti internetu. Zjednodušený DNS záznam může vypadat např. takto:

internetove-sluzby.cz 1800 A 123.456.789.012 - záznam typu A, ukazující na server s naší prezentací
www.internetove-sluzby.cz 1800 A 123.456.789.012 - záznam typu A, říká, že na serveru je i doména třetího řádu
*.internetove-sluzby.cz 1800 CNAME www.internetove-sluzby.cz - záznam typu CNAME, říká, že cokoli.internetove-sluzby.cz je na tomtéž serveru
internetove-sluzby.cz 1800 MX 10 mail.internetove-sluzby.cz - záznam typu MX, říká, že na stejném serveru běží i poštovní služby

V praxi to znamná, opět v trošku zjednodušném modelu, že ve chvíli kdy zadáte www adresu např. do internetového prohlížeče (Firefox, Chrome, Internet Explorer ...) a chcete navštívit uvedenou stránku, prohlížeč odešle požadavek nameserveru (jeho ip adresa je součástí konfigurace připojení k síti), který poskytne číselnou IP adresu pro danou doménu nakonfigurovanou a prohlížeč poté na tuto IP adresu odešle požadavek webovému serveru na poskytnutí obsahu požadované stránky. V ideálním případě proces končí vykreslením stránky v prohlížeči v případě chyby uvidíte některé chybové hlášení, většinou 404 - Not Found, požadovaný dokument nebyl nalezen.

Konfigurace DNS záznamů se provádí u registrátora domény a s takto nakonfigurovaným záznamem by už Vaše doména byla funkční a zajišťovala webové a poštovní služby. Pro bezproblémové rozesílání pošty je ještě nutné mít správně nakonfigurovaný tkzv. reverzní záznam, který konfiguruje správce poštovního serveru a je kontrolován antispamovým softwarem poštovních serverů, zda nedochází k zneužití vašich e-mailových adres.

 
©2009-2015  INTERNETOVÉ SLUŽBY